IV. Bulut Bilişim ve Büyük Veri Güz Okulu, 21-25 Kasım 2016 tarihleri arasında TÜBİTAK BİLGEM Bilişim Teknolojileri Enstitüsü (BTE) ev sahipliğinde TÜBİTAK Gebze Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. T.C. Kalkınma Bakanlığı Yatırım Programı desteğiyle yürütülen “Bulut Bilişim ve Büyük Veri Araştırma Laboratuvarı” (B3LAB) Projesi kapsamında bir hafta süre ile gerçekleştirilen Güz Okulu etkinliği ile katılımcılara Bulut Bilişim ve Büyük Veri teknolojilerine yönelik dersler verildi.IMG_1928

Güz Okulu’na, Türkiye’nin değişik bölgelerindeki üniversitelerinde Bulut Bilişim ve Büyük Veri konularına yönelik öğretim gören lisansüstü 18 öğrenci katıldı. BTE Enstitü Müdürü Dr. Mehmet SEZGİN’in açış konuşması ile başlayan Güz Okulu’nda, BİLGEM bünyesindeki B3LAB çalışanlarından 12 araştırmacı ve  ülkemizin çeşitli üniversitelerinden gelen 9 öğretim üyesi tarafından  kuramsal ve uygulamalı dersler verildi. Katılımcılar Güz Okulu boyunca B3LAB Bulut altyapısını kullanarak açık kaynak kodlu yazılımlar üzerinde pratik uygulamalar yapma fırsatı buldu. Etkinlik sonunda ise öğrenciler B3LAB laboratuvarı ve B3LAB prototip veri merkezini gezme imkanı buldu.

IMG_6609

Bulut Bilişim ve Büyük Veri kavramlarının her geçen gün sektörde daha fazla pay sahibi olan, istihdamla beraber yeni iş kolları yaratan ve araştırma geliştirmeye açık teknolojiler olduğu katılımcılara yapılan görüş alışverişlerinde aktarıldı. Katılımcılar tarafından Güz Okulu hakkında yapılan geri bildirim değerlendirmelerinde, etkinliğin verimli geçtiği ve önemli kazanımlar sağladığı görüldü. Güz Okulu kapanış töreninde katılımcılara Güz Okulu katılım belgeleri dağıtıldı.

 

 

 

Öğrencilerimizden gelen görüşlerden bazıları….

 

  • Öncelikle böyle bir organizasyonu düzenlediğiniz için çok teşekkur ederim. Derslerimiz verimli geçti, çok da istifade ettim. Sizlerin samimi ilgi ve alakadarlığınızdan ve şevkli gayretli çalışmalarınızdan çok memnun oldum. Herşey için çok teşekkürler.
  • Öncelikle böyle bir eğitim düzenlediği için TÜBİTAK BİLGEM BLAB ekibine ve B3LAB ailesine  çok teşekkür ederim. Dersler de teorik olarak öğrendiğimiz bilgileri, deneyimli ve alanında uzman kişilerle uygulamaya dökmek çok güzel oldu.
  • Eğitim öncesi ve eğitim boyunca göstermiş olduğunuz ilgi alaka için şahsım adına çok teşekkür ederim. İnanın bize çok şey kattı, döner dönmez küçük çapta da olsa masaüstü bilgisayarımda 2 nodlu bir Openstack ortamını kurmayı başardım, bir süre tecrübe kazandıktan sonra Bakanlık bünyesine entegre etmek için de çalışma gerçekleştireceğim. İlgi ve alakanız için tekrar çok teşekkür ederim.

YORUM YOK